İşte Mikropların Saklandığı 7 Alan!

Hem kişisel bakımınızı hem de ev temizliğiniz yaptığınızı düşünseniz de mikropların asıl evlerini bilmediğinizde yaptığınız tüm temizlik uğraşları boşa gidiyor. İşte size kolaylık sağlayarak mikropları bulabileceğiniz 7 yer!

 

Sağlık söz konusu olduğunda temizliğin hayatımızda oldukça önemli bir yer tuttuğunu benimsemiş oluyoruz. Sağlık düşmanı olan mikroplar kumaşlarda, dokularda daha fazla saklanıyorlar. Yapılan araştırmalarda ev içinde incelenen 30 eşya üzerinde 340 çeşit bakteri bulunuyor. Tüm bu bakterileri iyice temizlemek ve hem kendinize hem de ailenize temiz bir ortam sunmak için bakterilerin saklandığı bu 7 alanı da öğrenmekte fayda var.

  • Kapı kolları, Koltuklar ve Prizler

 

Mikropların en çok olduğu alanlar genellikle temasın da en fazla olduğu yerlerdir. Kapı kolları, prizler ve koltuk başları da temas edilen yerler arasında en baş sıradadır. Işık düğmeleri, buzdolabı gibi elektroniklerin kolları gibi alanlar en fazla bakteri içeren yerler arasında. Toksik olmayan dezenfektan şeklinde spreyler ile bu alanları çok rahat temizleyebilirsiniz.

 

  • Elektronik Cihazlar

 

Telefonlar, bilgisayarlar, tabletler ve bunun gibi daha onlarca elektronik cihaz ile sürekli temas halinde bulunurken bu cihazlarda bulunan mikrop sayısı da bir o kadar artıyor. Televizyon kumandaları da aynı şekilde riskli bölgeler arasında yer alıyor. Cihazların eğer kendi temizleyicileri yoksa mikro fiber bez yardımı ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

 

  • Eldivenler, Şapkalar, Atkılar

 

Temizlenmeyi en çok gerektiren ama bir o kadar az temizlediğimiz atkı, şapka ve eldivenler de adeta bir mikrop yuvası. Hem dışarıdaki hava ile hem de yüzeylerle temas halinde olan bu tür aksesuarları oldukça sık şekilde temizlemelisiniz.

 

  • Oyuncaklar ve Evcil Hayvan Yemek Kapları

 

Peluş oyuncaklar özellikle de çocuklarınızın sağlığı konusunda tehdit uyandırıyor. Oyuncak temizliği ile çocuklarınızı mikroplardan uzak tutabilirsiniz. Ayrıca evinizde bulunan evcil hayvanların yemek kapları da en az haftada bir kez temizlenmesi gereken alanlar arasında bulunuyor.

 

  • Makyaj Çantaları, Spor Çantaları

 

Özellikle de makyaj çantaları kadınların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Mekânların lavaboları gibi alanlarda etrafın temizliğine bakılmadan sürekli temas halinde olan çantalar için de makyaj çantası temizliği yapılmalı. Spor çantaları da yine aynı şekilde spor salonlarında birçok bakterinin temas halinde olduğu ortamlarda bulunur. Bu tür eşyaları ya elde ya da çamaşır makinesinde haftada bir ya da iki haftada bir temizlemek gerekiyor.

  • Havlular, Diş Fırçaları

 

Uzmanların da dediği gibi diş fırçalarının 4 ayda bir değiştirilmesi gerekir. Günde 3 kez yıkanan dişler düşünüldüğünde ıslak fırçalar üzerinde bakterilerin tam de beklediği bir ortam ortaya çıkıyor ve giderek çoğalıyorlar. Aynı şekilde havlular da sürekli kullanılan riskli alanların başında geliyor. Bu nedenle her hafta hem el havluları hem mutfak havluları yıkanmalıdır.

 

  • Mutfak

 

Mutfak gün içinde en fazla kullandığımız alanların başında geliyor. Yayılan besin parçaları, baharatlar, kesme tahtaları derken bakterilerin üreyebilmeleri için en uygun ortam yaratılmış oluyor. Bunun yanında bulaşık süngerleri ve bezler de eklenince mikropların sığınağı olması kaçınılmaz oluyor. Mutfak temizliği için özellikle temizlik firmaları tarafından bile hizmet verilebildiği gibi kendiniz de sabun ve su yardımı ile bu alanları temiz tutabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir