Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev içerisinde en hijyen dolu olması gereken alanlardan biridir buzdolabı. Bu nedenle de temizliğine her şeyden daha fazla dikkat edilmesi ve özenle yapılması gerekir. İşte buzdolabı temizliği yaparken size yardımcı olacak olan adımlar!

Buzdolabı temizliğine başlarken ilk adımın mutlaka buzdolabını fişten çekmek olduğunu unutmayın. Sonrasında ise buzdolabının içini boşaltmak için tezgâhtan yardım alabilirsiniz. Buzdolabının içinde eğer tarihi geçmiş olan ya da bozularak koku yapacak olan bir sebze ya da ürün var ise onları çöpe atmalısınız. Tüm raflar boş vaziyete geldikten sonra ise rafları teker teker çıkarmak gerekiyor.

Buzdolabından çıkan rafları elde yıkayarak onları hem daha temiz hem de daha dikkatli yıkamış olursunuz. Sünger ve bulaşık deterjanı bu temizlik için yeterli olacaktır. Ancak yıkama sırasında durulama aşamasına özen göstermek gerekiyor. Yiyeceklerin saklandığı bir alan olduğu için her türlü kimyasaldan yeteri kadar arındırmak şart oluyor.

Buzdolabı içinde temizlenmesi gereken bir diğer kısım ise derin dondurucu bölmesi. Aynı şekilde bu bölümün de raflarının çıkarılmasının ardından temizlemek için bir karışım elde ediyoruz. Buzdolabının içini etkili bir şekilde temizlemek için küçük bir kovanın yarısına kadar dolu suyun içine 4 yemek kaşığı kadar sirken ya da karbonat ekliyoruz.  Bu karışım le buzdolabının içini temizleyebilirsiniz.

 

Derin Dondurucu temizlemek için ise daha küçük bir şişe ya da kap içerisine 1 yemek kaşığı sirke ya da karbonat eklemeniz yeterli olacaktır.

Buzdolabının kullanım sırasında en çok kir tutan yerlerinin arasında lastikleri gelmektedir. Buzdolabı lastiği temizliği için ise diş fırçasına karbonat döküp lastiği ovmak yeterli olacaktır. Sonrasında ise bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Buzdolabının içinin temizliğinin bitmesinin ardından ise dış kısmının temizliğine geçebilirsiniz. Nemli bir sünger ya da bez yardımı ile yine karbonatlı ya da sirkeli su aracılığı ile buzdolabınızın dışını temizleyebilirsiniz.

Son adım olarak buzdolabının çıkarıp temizlediğiniz raflarını geri takabilir ve yiyeceklerinizi de yerleştirebilirsiniz. Temizlenmiş kokusunun yanında bir de buzdolabınızın sinmiş o kokusunun önüne geçebilecek olan bir bardak kadar yeni çekilmiş kahveyi de buzdolabının içine yerleştirebilirsiniz. Temizlik firmaları gibi bir temizlik yapabilir ve buzdolabınızı ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir